Voor mensen met ideeën voor het verbeteren van hun omgeving, zowel voor de openbare ruimte als met sociale activiteiten, zijn er diverse potjes geld. Fondsen. In Utrecht heb je voor relatief kleine projecten onder meer het Initiatievenfonds. Ook is er een iets minder bekend Ondernemersfonds. Sinds een jaar is Joyce Seerden ‘kartrekker’ van dit fonds rond het Máximapark. Zij maakt het fonds meer bekend onder ondernemers en bewoners.
Joyce Seerden
Het Ondernemersfonds Utrecht bestaat nu 13 jaar. Het geld in dit fonds wordt bijeengebracht door eigenaren en gebruikers van zakelijke panden in de stad, die aan dit fonds bijdragen via een opslag op de OZB (onroerendezaakbelasting). Het geld is bedoeld voor initiatieven ter verbetering van hun eigen buurt.
Het Ondernemersfonds Utrecht is opgedeeld in maar liefst 68 kleinere ‘trekkingsgebieden’. Zo is er ook een Ondernemersfonds Utrecht Máximapark, waar zo’n tachtig tot honderd ondernemers zitten. Dat zijn culturele instellingen, scholen, horecazaken, kinderdagverblijven, sportcomplexen en andere bedrijven. Denk aan Castellum Hoge Woerd, Intratuin, Sportcentrum Oudenrijn, bedrijventerrein Wilhelminalaan, gemeente Utrecht en de Stichting Vrienden van het Máximapark. Het geld dat eigenaren en gebruikers in het betreffende gebied betalen komt ter beschikking aan dit gebied.
Bij elk gebied is er een kernteam gevormd met ondernemers en vertegenwoordigers om gezamenlijk aanvragen te beoordelen. Zo ook rond het Máximapark. Dit kernteam beoordeelt de aanvragen van projecten en geeft een advies aan het Ondernemersfonds over de aanvraag.
Gezien de onbekendheid van het fonds bij ondernemers en sportverenigingen stelde het kernteam Máximapark begin 2025 Joyce van Seerden aan als ‘kartrekker’ om de ondernemers en sportverenigingen in het gebied in kaart te brengen en ze te motiveren of helpen om wensen en ideeën voor het gebied in kaart te brengen. Ook organiseerde zij een borrel voor deze ondernemers en sportverenigingen om met elkaar kennis te maken en ideeën uit te wisselen om gezamenlijk projecten te kunnen indienen.
Kernteam Ondernemersfonds Utrecht Máximaparkt (foto: Jan van Beijnhem)
Wie is Joyce Seerden?
“Ik ben een Brabo in Utrecht. Ben geboren in Brabant, heb gestudeerd in Maastricht, en inmiddels in zes verschillende provincies gewoond. Inmiddels woon ik alweer ongeveer twintig jaar in Utrecht. Ik heb de Hoge Hotelschool in Maastricht gedaan. Ik heb voor veel verschillende organisaties gewerkt: van zakelijke dienstverlening waar ik veel ondernemers sprak tot meer maatschappelijk georiënteerde organisaties waar het meer om mensen ging. Deze combinatie heeft geleid tot het werk wat ik nu doe. Ik vind het leuk om mensen en initiatieven te verbinden maar ik snap ook hoe ondernemers werken. In de coronatijd raakte ik mijn baan kwijt en ben ik als – vrijwillig – projectleider gestart bij Buurtcamping Utrecht voor het opzetten van Buurtcamping Hoge Woerd, bij het Castellum in het Máximapark. Ik heb 25 vrijwilligers geworven en aangestuurd en had daarnaast contact met zestig bedrijven die Buurtcamping Hoge Woerd sponsorden. Eerlijk gezegd wist ik toen niet eens dat er fondsen bestonden. Ik dacht: ik heb ondernemers nodig en zocht contact met bedrijven.”
“Een paar jaar later zocht het trekkingsgebied Griftpark Wittevrouwen van het Ondernemersfonds Utrecht een ‘kartrekker’ om het gebied in kaart te brengen en ondernemers te verbinden, en dat werd ik. Een jaar daarna bracht fonds mij in contact met het kernteam van het Máximapark om hetzelfde voor dit gebied te doen. Het helpt mij dat ik al veel ondernemers en organisaties ken vanuit mijn tijd bij de Buurtcamping. Dus nu ben ik actief voor twee gebieden van het Ondernemersfonds Utrecht.”
Wat heeft het fonds zoal medegefinancierd rond het Máximapark?
“Het feest van 10 Jaar Castellum, de Loop van de Leidsche Rijn, opruimen zwerfvuil in het park door het Leger des Heils, het Vakantie Doeboek, de Zingende Beelden, de Zomermarkt van de Vrije School in Utrecht en het Oogstfeest Leidsche Rijn.
Sinds kort is er een initiatief van de ondernemers rond het Castellum: Het Dijkje en de Rare Jongens. Zij willen de omgeving rond het Castellum en de Groenedijk meer parkwaardig maken. Zij zijn in contact met de wijkadviseur hoe ze dat kunnen doen. Met het ondernemersfonds kunnen we daar aan bijdragen, omdat dit de kwaliteit van het gebied zal verbeteren.”
Wat vind jij bijzonder aan het Máximapark?
“Ik vind het vooral heel bijzonder dat het zo’n enorm groot park is, zo divers, zo vlak bij huis. Je kunt er bij wijze van spreken verdwalen. Je kan echt buiten zijn en je hoofd leegmaken, wat heel belangrijk is voor mensen in de stad. Als kind leefde ik op het platteland en snakte ik naar de reuring van de stad. Nu woon ik in de stad en waardeer ik het groen steeds meer. Het Máximapark is heel goed gelukt, vind ik. En ik hoop dat mensen elkaar steeds beter weten te vinden. En dat de stad Utrecht meer waardering krijgt voor dit deel van de stad. Veel mensen in de binnenstad hebben geen weet van dit bijzondere stukje Utrecht. Mijn wens is dat meer Utrechters ontdekken dat ook dit deel van de stad zeer de moeite waard is.”
Door: Lucie Th. Vermij
Ondernemersborrel Máximapark (foto: Jan van Beijnhem)
Ondernemersfonds Maximapark
Trekkingsgebied 56I
Trekkingsgerechtigde: Stichting Vrienden van het Máximapark
E-mail: ondernemersfonds@maximapark.nl
